Dev Sağlık İş'ten farklı çalıştırmaya tepki

Dev Sağlık İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Yüksel Arslan, Gazi Devlet Hastanesi'nin yemekhane bölümünde çalışan taşeron işçilerin Ondokoji ve Diş Hastanesi'nde de yemek dağıtımı yaptığını belirterek " Bunu tapan kamu hastaneleri birliğinin ceolarıdır "dedi.

Dev Sağlık İş'ten farklı çalıştırmaya tepki
SAMSUNDA HABER 
Dev Sağlık İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Yüksel Arslan Gazi Hastanesi'ndeki taşeron işçilerin durumu ilgili basın toplantısı düzenledi. Açıklamasında Gazi Hastanesi'nin yemekhane bölümünde çalışan taşeron işçilere haksızlık yapıldığını ileri süren Arslan "Samsun Kamu Hastaneleri Birliği sekreterliği yeni ihale dönemlerinde iş gücünden daha fazla yararlanmak için ve 3 işçinin yapacağı işi 1 işçiye yaptırma yolunu yasaları görmezden gelerek yapmaktadır. Yemek hizmetleri ihalesinde kamuya bağlı hastanelerin hastalara ve personele  yemek dağıtımı taşeron işçiler tarafından yapılmaktadır. Güvencesiz ve angarya bir çalışma biçimi olan taşeron çalıştırmayla o kadar esneklik yapılmaktadır ki artık sağlık alanında nitelikli hizmetten bahsetmek imkansızlıktır "dedi.

Samsun Gazi Devlet Hastanesi'nin yemekhane bölümünde çalışan taşeron işçilere farklı hastnelerde yemek dağıtımı yaptırıldığını ileri süren Dev Sağlık İş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Yüksel Arslan " Samsun Gazi Devlet Hastanesi'nde 300 yataklı hizmet verilmektedir. Önceleri bir servise yani bir kata 2 işçi yemek dağıtırken bu yeni yapılan düzenlemeyle 3 kata 1 işçiyle yemek hizmeti verilmesi şekline dönüştürüldü. Burası hastanedir, bir fabrika değildir. Burada hizmet bekleyenler hastalardır. Bizlerin yakınları veya vatandaşlardır. Can boğazdan gelir atasözünü hatırlatarak kamuoyunu uyarıyoruz. Sağlığımız tehlikededir. 3 işçinin yapabileceği yemek hizmetini 1 işçiye yükleyerek ne kadar sağlıklı bir hizmet alınır. Üstelik bu 1 işçi hem 3 katta ( serviste ) yatan onlarca hastaya yemek dağıtacak ( tabi soğutmadan ) birde kalan vaktinde bulaşık yıkayacak! Soruyoruz ne kadar hijyenli olur' Samsun Gazi Devlet Hastanesi'nde eleman sayısı haksız ve hukuksuzca düşürülmüş hastanenin yemek dağıtım işçileri sadece Gazi Devlet Hastanesi'ne değil Onkolojiye ve Diş Hastanesi'nin de yemek dağıtımını yapmaktadırlar. Bu yeni uygulamada 3 hastaneye 59 elaman hizmet verecek. Sadece Gazi Devlet Hastanesi'nde bin 500 personel ve 300 hasta yemek dağıtılmakta! Onkoloji hastalarında yemek dağıtımını bir düşünün o kadar hijyen gerektiriyor ki bu hizmet apar topar mantığıyla yaptırılıyor. El insaf. Hem işçileri ucuza çalıştırılarak sömürmek ve ezmek hem de hastaların sağlığıyla oynanması az bir kar elde etmek için mi' "diye konuştu. 

"Hastane yetkilileri eğer tasarruf etmek istiyorlarsa önce kendi maaşlarından başlasınlar "diyen Dev Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Yüksel Arslan şunları söyledi; " Bunu yapan Kamu Hastaneleri Birliği'nin ceolarıdır. Eğer tasarruf düşünülüyorsa ilk önce kendi maaşlarından başlasınlar ve çalıştıramadıkları torpilli elemanları çalıştırmayı başlasınlar. Taşeron işçilerin başına onlarca şef dikene kadar bu işçileri de hizmette kullansınlar. Olur mu' O zaman siyasilere ne cevap verirler. Unutulmasın burası bir kamu hastanelerdir. Kamu, sağlık hizmetini nitelikli almak hakkına sahiptir. Çalışanlarda iş kanununa göre ve iş ahengiyle çalıştırılmalıdırlar. Samsun Gazi Devlet hastanesinde çalışan taşeron işçileri o işyerinin işçileridirler onkolojiye saatlik çalışmaya gönderilmeleri yasalara göre suçtur. Ama işten atarım mantığı ve yüksek kar hırsı bu suçun işlenmesine yol açmaktadır.Uyarıyoruz! Bu hukuksuzluğunuzdan ve hastaların sağlığını tehlikeye atmaktan vaz geçin.Nitelikli ulaşılabilir bir sağlık hizmeti her kesin hatta sizin de hakkınızdır"

Samsun Gazi Devlet Hastanesi açıklama taşeron işçiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Modifiye tutkunları Samsun’da buluştu
Modifiye tutkunları Samsun’da buluştu
Bafra’da şüpheli ölüm
Bafra’da şüpheli ölüm